we own football

50.995 Åskådare- I En Division 3 Match!

I matchen mellan Fortuna Dussledorf  VS Werder Bremen II var det bara en sak som fans i huvudet hos Fortuna spelarna, och det var uppflyttning, och det fanns stöd bland fansen, en hel del faktiskt. Det kom nämligen hela 50.995 åskådare på matchen. Detta är enormt, eftersom Fortuna spelar i Division 3, men efter vinsten, kan dem se fram emot nästa säsong, då dem spelar i Tyska Zweite Liga, och jag tror Fru Fortuna ler med hela ansiktet.

Tyskt fotbollsintresset har aldrig varit större. Trots att det inte varit några större framgångar Champions League, så har det varit mycket tryck bland de tyska ligorna!

picture-0001

50.995 Åskådare i Division 3

Fortuna Dusseldorf Bildades 1895

4 Comments

  1. Jo, det sträcker sig ibland kanske till 500 som du säger.

    // Edde

  2. Detta är väldigt sjukt. Hur mycket folk som går på matcherna, en div 3 match i Sverige har väl runt 200-500 åskådare, eller?

  3. Helt sjukt alltså. Som Mattias sa, i Sverige har vi inte mer än 2-500, om ens det!

  4. Det visar verkligen hur många som går på tysk fotboll!

Leave a Comment

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Slider by webdesign