Hughes till Fulham
Det har spekulerats i veckor att Sven-Göran Eriksson skulle bli mannen som tar över Fulham efter Roy Hodgson. Han såg först ut att ha blivit utkonkurrerad av Ajax-tränaren Martin Jol, som dock tvingades tacka nej. Svensken blev då favorit igen, men efter att han krävt en årslön på tre miljoner pund, vände sig Fulhamägaren Mohamed El-Fayed till en billigare Mark Hughes i stället.
Den förre Manchester City-tränaren fick sparken i december i fjol – och kräver bara två miljoner pund i årslön.
De engelska tidningarna skriver nu att Svennis får nobben ännu en gång, då Hughes inlett slutförhandlingarna med Londonklubben. Faller allt på plats skriver han på ett kontrakt under dagen.
Svensken har i sommar kopplats samman med bland andra Liverpool. Han har också ett stående erbjudande om att fortsätta ta hand om Elfenbenskustens landslag.
- Inför Premier League del 6: Fulham, Blackburn och Tottenham
- Inter erbjuder över 100 miljoner i årslön
- Fulham – Manchester United
- Zlatan; tar du steget till att bli världens bäst betalda?
- Canales till Madrid
- Toivonen till Liverpool?
- Hulk till United?
- van der Vaart till United?
- Lescott till Manchester City – ännu ett hårt slag för Everton
- Chelsea intresserade av Modric

Leave a Response