Min version av FC Barcelona
Efter att än en gång blivit besviken på FC Barcelonas spel, tänkte jag här redogöra vad jag anser är deras största problem.
Frihet under ansvar. Okej att Guardiola sätter laget före individualisterna, men det kan vara ett misstag att låsa samtliga spelarnas kreativitet i förmån för den taktiska och defensiva uppgiften. För unga spelare som Pedrito och Busquets kan det vara bra då dem behöver tydliga ramar om hur dem ska röra sig på plan. Men en lirare som Messi måste få friheten att göra det han är bäst på, anfalla. Spelare med det lilla extra måste få ha den friheten för att försöka slå sin motståndare eller göra saker som inte ritas upp på taktiktavlan och på så sätt kan få motståndarlagen på fall. Detta betyder inte att Messi får göra precis som han vill, men man ska ha klart för sig att argentinaren är en av dem få spelare i Barcas trupp som själv kan avgöra en match.
En spelare som blivit hämmad av fenomenet som jag beskriver ovan, är nyförvärvet från Sevilla, Dani Alves. Barca betalade inte 30 miljoner Euro för en vanlig högerback, utan man pungade ut pengarna för en spelare som förväntas vara lika dominant och offensivglad som han var i Sevilla. Visst, i ett storlag måste man vara mer taktiskt disciplinerad, men att kväva brassens offensivlusta och kreativitet kommer att skada mer än att gagna laget. Dani Alves är en världsspelare som bör ha frihet under ansvar.
Guardiola våga släpp loss lirarna i Barcelona.

